Pita Za’atar

Za´atar je lahodné, krásně vonící koření, které se používá hojně v izraelské kuchyni. Když posypete tímto kořením pita placky a zakápnete olivovým olejem, tak získáte další chutné placky, které jsou tak typické pro blízký východ. V létě jsou dobré se zeleninovým salátkem a kdykoliv během roku jsou vynikající s humusem nebo sýrem a olivami.

Doba trvání: cca 2 hod 20 min.

Ingredience na 4 placky (to je cca pro 2-3 lidi)

  • 170g vody
  • 10g čerstvého droždí
  • 275g hladké mouky
  • 10g cukru
  • 8g soli

V misce kuchyňského robotu rozmícháme metličkou vodu s droždím. Pak přidáme ostatní ingredience. Použijeme hnětací hák a těsto začneme vymíchávat  asi a 1 minutu na střední otáčky. Pokud jsou ingredience moc suché, přidáme postupně trochu vody, pokud je těsto už od začátku dost lepkavé, přidáme trochu mouky. Po chvilce zvýšíme rychlost a necháme těsto promíchávat cca 3 minuty.

Přendáme těsto na moukou podsypanou pracovní desku a dlaní vytáhneme těsto od sebe, jakoby ho natáhneme, pak ho přeložíme k sobě, otočíme  o 90 stupňů a zopakujeme, takto otáčíme taháme a skládáme těsto asi 12x. Jde nám pouze o to, abychom aktivovali ještě víc lepek v těstě. Nakonec těsto zformujeme do koule, dáme ho do lehce pomoučené misky, přikryjeme fólií a necháme kynout 30-40 minut.

Těsto dlaní rozložíme na pomoučené ploše do tvaru obdélníku a rozřízneme ho na čtyři díly. U každého kousku těsta vezmeme rohy a přeložíme doprostřed, kousek pak otočíme skládánou částí na pracovní plochu a dlaní krouživým pohybem vytvarujeme bochánek. Takto pokračujeme u ostatních třech kousků. Bochánky přikryjeme fólií a utěrkou a necháme kynout 40 minut.

Předehřejeme troubu na 200C, mříž dáme úplně dolů, dávám na ni kámen na pečení, kdo nemá, bude péct pity na plechu. Každý bochánek zploštíme a prsty do nich uděláme ďolíčky. Pity přikryjeme utěrkou a necháme ještě 10 minut kynout.

Pity posypeme Za’atar kořením a pocákáme olivovým olejem.

Pečeme ve spodní části trouby cca 8 minut – v troubě je neotáčíme! Necháme je prostě péct jenom v té spodní části.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s