Pudinkový koláč – Custard Pie

Custard pie neboli pudinkový koláč…. Tento koláč je britskou klasikou. Dříve se pekl v každé britské domácnosti a mohli jste ho najít v každém pekařství. I když v obchodech se už moc neobjevuje, protože jeho místo nahrazují „modernější dezerty“, tak v britských domácnostech si své místo stále drží.

Koláč je velmi jednoduchý – křehké těsto a pudink, pokud dodržíte postup, tak se vám vydaří, pokud budete chtít koláč urychlit a přeskočíte, či upravíte nějaké kroky, tak koláč bude mít pravděpodobně mokré dno nebo pudink bude sražený. Ale tím vás samozřejmě nechci strašit:-) Když budete postupovat podle instrukcí, tak se vám zaručeně vydaří.

Ingredience na těsto:

 • 225g hladké mouky
 • 150g másla
 • 50g moučkového cukru
 • špetka soli
 • 1 vejce

Ingredience na pudinkovou náplň:

 • 350ml smetany na šlehání
 • 100ml mléka
 • 2 lžk vanilkového extraktu
 • 8 žloutků
 • 100g moučkového cukru
 • 1 muškátový oříšek

Připravíme si koláčovou formu (nejlépe s odnímatelným dnem), vymažeme ji máslem a dáme stranou.

Začneme těstem; mouku s máslem promixujeme (můžeme mouku s máslem promnout i prsty, ale trvá to samozřejmě déle) do podoby drobenky.

Do směsi přidáme cukr, sůl a vejce a necháme promixovat rychle znovu – hned se vytvoří těsto (znovu pokud nemáme kuchyňský robot s noži, tak uděláme prsty, jde to taky pěkně).

Když máme pěkně utvořené těsto, tak ho zabalíme do fólie a dáme ho chladit do ledničky na hodinu.

Poprášíme pracovní desku moukou a rozválíme těsto (můžeme ho rozválet i mezi papíry na pečení nebo fóliemi). Vyválíme ho tak, aby bylo o trochu větší, než je průměr formy.

Těsto opatrně přesuneme do formy, opatrně těsto promačkáme ke stěnám formy a dáme do ledničky, než vyhřejeme troubu na 180C.

Korpus vyndáme z ledničky, vezmeme jeden papír na pečení, zmačkáme ho a rozložíme ho na korpus (zmačkaný bude lépe doléhat ke stěnám). Na papír nasypeme fazole na pečení nebo jinou zátěž a pečeme 20 minut.

Do misky si připravíme 8 žloutků a jemně je prošleháme metlou, pak dáme zatím stranou.

Z korpusu opatrně odděláme fazole na pečení a papír a vrátíme koláč do trouby na dalších 5 minut. Po tomto zapečení korpusu uděláme ještě jednu věc. Vezmeme si misku s prošlehanými žloutky a štětečkem jemně potřeme dno koláče, to nám totiž zabrání, aby nám pak náplň promočila dno. Takto potřený korpus opět vrátíme do trouby na 5 minut.

Koláč vytáhneme na mřížku a troubu snížíme na 130C a připravíme si pudink. Do kastrůlku si nalijeme smetanu a mléko, přidáme vanilkový extrakt a směs zahřejeme pod bod varu.

Ke žloutkům přidáme cukr a prošleháme. Pak teplou smetanu s mlékem pomalu zašleháme ke žloutkům. Nejlepší je metlou šlehat žloutky a přidat ze začátku jenom trochu teplé smetany a mléka a až po chvilce dolít ten zbytek.

Korpus dáme do trouby na mřížku a nalijeme na něj náplň (takhle to je lepší udělat, protože kdybychom náplň nalili na korpus na pracovní desce, tak bychom pak měli potíže ho přenést do trouby bez přelití okrajů, takto je to jistější). Opatrně na koláč nastrouháme muškátový oříšek, zavřeme troubu na koláč a necháme péct 30-40 minut.

Koláč necháme úplně vychladnout a pak ho můžeme servírovat.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s